שיחות עם עורכי דין
הפודקאסט של עו"ד אדי סוברי

סכסוכים בין בעלי מניות – עם עו"ד גלעד סער

Share on facebook
שיתוף
Share on whatsapp
WhatsApp

סכסוכים בין בעלי מניות - עם עו"ד גלעד סער

 

השקעתם בסטארט אפ, קניתם חלק מחברה, יש לכם ציפיות לקבל דיבידנד, אתם רוצים להיות יותר מעורבים בניהול החברה וכו'… וכל אלה – לא באמת מתרחשים במציאות! שמחתי לארח בפודקאסט מה הקייס את עו"ד גלעד סער, עורך דין וכלכלן, לשיחה בנוגע לסכסוכים בין בעלי מניות.

תמלול הפתיחה:

אדי סוברי: שלום לכל המאזינים, אני אדי סוברי ואני שמח שאתם איתי כאן בפודקאסט – מה הקייס! היום אני זוכה לארח באולפן שוב פעם את העורך דין המסחרי –  גלעד סער. בפעם הקודמת דיברנו קצת על יזמים, הסכמי מייסדים. היום אנחנו הולכים להזכיר לך את זה -הפעם מזווית אחרת. פעם קודמת דיברנו על אלה שמגיעים אליך כי יש להם חלום, אבל הפעם אני רוצה לדבר על אלה שמגיעים כשהם מבינים שהחלום הזה לפתוח סטאראפ ולהשקיע בסטאראפ לא עולה יפה כמו, אתה יודע את הנתונים, 90% מהם נסגרים?

עו"ד גלעד סער: כן, משהו כזה.

אדי סוברי: בסוף זה לא מסתדר, אבל כשזה מסתדר אתה יכול לסגור את הבאסטה ולקנות לעצמך וילה בהוואי. אבל סכסוכים בין בעלי מניות זה משהו שאתה מכיר היטב והם מגיעים אליך כי הם השקיעו בסטרטאפ הזה, הם היו אחד השותפים השקטים והסמויים והם שואלים את עצמם: "רגע למה ההכנסות הראשונות לא חזרו אליי כדי להחזיר לי את סכום ההשקעה? למה ברגע שיש רווחים אני לא מקבל משהו? למה הם לא מפרישים דיבידנד וכו'..", תספר לנו קצת יותר על התופעה הזאת של סכסוכים בין בעלי מניות.

עו"ד גלעד סער: הם מגיעים כי הם מרגישים מקופחים. ד"א זה גם השם של הסעיף בחוק החברות, הסעיף כמעט היחיד שמשמש אותנו להגיע לבית משפט במקרה שיש סכסוכים בין בעלי מניות. סעיף 191 הוא מדבר על קיפוח, על זה שבעל מניות אחד מקפח את בעל המניות השני. מה זה קיפוח? זה אומר שיש לי איזושהי ציפייה, והציפייה היא לגיטימית, והציפייה לא יוצאת לפועל – היא מקופחת. וכשמישהו מרגיש ככה, הוא לא צריך להתייעץ עם עו"ד כדי שיגיד לו שיש לו פה עילה, הוא יודע את זה לבד. קיפוח זה משהו שאנשים יודעים טוב מאוד שהוא עלול להוביל לסעד בבית משפט והם מגיעים בשלב הזה להתייעץ עם עו"ד – מה עושים?

אדי סוברי: נשמע לי שתחושת קיפוח היא תחושה מאוד סובייקטיבית. אני יכול לראות בקלות איך מי שהשקיע 200 אלף ש"ח בסטרטאפ שלי תובע ממני להעביר לו כספים כדי שהוא יחזיר את ההשקעה שלו. למרות שאני כבעל עסק סבור – שיחכה, אם אני עכשיו צריך להחזיר את ה 200 אלף ש"ח האלה, העסק הזה יקרוס. הוא מתחיל להרגיש מקופח – והוא מגיע אלייך למשרד.

עו"ד גלעד סער: נכון, תחושת קיפוח היא תחושה סובייקטיבית, אבל הדין אמור לבחון אותה בדרך אובייקטיבית. ז"א אם בסופו של דבר השופט יחליט שהקיפוח הוא לא קיפוח אמיתי – כל התביעה שלי תהפוך להיות לא רלוונטית.

אדי סוברי: יש עוד עילות שאיתן אנחנו מוצאים בעלי מניות מסוכסכים בבתי המשפט?

עו"ד גלעד סער: יש כל מיני מתחכמים שמבקשים "פירוק חברה" כשבעצם מה שהם מתכוונים זה קיפוח. אבל זו לא דרך המלך, דרך המלך היא ללכת לפי סעיף 191 של קיפוח, זו הדרך הנכונה ללכת ולדרוש את הזכויות שלך…

אדי סוברי: מה שאתה אומר בעצם, שגם אתה שעוסק בדיני חברות הרבה שנים, ומבין יותר בכל מה שקשור לבעלי מניות, אתה גם נותן ייעוץ שקשור באבחנה האם מדובר בקיפוח?

להמשך האזנה:

אין לראות בתוכן המופיע בפודקאסט מה הקייס משום המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש בתוכן, עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו.