Lawcast_MainPic משפט צבאי
Lawcast_MainPic משפט צבאי
פנייה לייעוץ אישי



  עבירות רכוש בצבא (מדריך משפטי)

  אדם המתגייס לצבא נדרש לתת את מיטב שנותיו ומאמציו לטובת הגנת המדינה. במהלך שירותו, נותן בו הצבא אמון מלא על ידי מתן גישה לנשק, תחמושת, ציוד צבאי היקפי וציוד לוגיסטי רחב היקף ויקר ערך. כל זאת, מתוך הנחה שמדובר במי שראש מעייניו נתון להגנה ותרומה למדינה. עם זאת, חיילים רבים, בין אם בשירות חובה ובין אם בשירות קבע, מנצלים את גישתם לרכוש זה ומבצעים עבירות של גניבה, היזק ושימוש ללא רשות. למול תופעה זו של עבירות רכוש בצבא, נוקטת מערכת האכיפה הפנימית של צה"ל – מצ"ח, הפרקליטות הצבאית ובית הדין הצבאי – בענישה מחמירה ובלתי מתפשרת.

  עבירות רכוש בצבא

  תוכן עניינים

  מהן עבירות הרכוש המתייחסות באופן בלעדי לחיילים?

  חוק השיפוט הצבאי מגלם מערכת דינים החלה רק על מי שהוא חייל בשירות חובה או קבע, ובמקרים מסוימים גם על אזרחים עובדי צה"ל.

  מערכת זו כוללת הוראות שונות הנוגעות לסמכויות בעלי תפקידים בצבא ולצד זאת, מארג שלם של עבירות שביצוען עשוי להוביל לחקירה, שפיטה וענישה מחמירה.

  אלו הן עיקר העבירות הייחודיות לחוק השיפוט הצבאי:

  1. עיכוב רכוש ללא הצדקה – עבירה שהעונש בצדה הוא עד שנתיים מאסר.
  2. גרימת נזק לרכוש על ידי חריגה מסמכות – עבירה שהעונש צדה הוא עד שנתיים מאסר.
  3. השמדת רכוש צבאי – עבירה שהעונש בצדה הוא עד 7 שנות מאסר.
  4. הוצאת רכוש מרשות הצבא – מאסר של עד 3 שנים כאשר מדובר ברכוש בעל ערך נמוך, ועד 7 שנות מאסר כאשר מדובר ברכוש בעל ערך גבוה.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   מהן עבירות הרכוש הנפוצות הנעברות על ידי חיילים?

   השירות הצבאי חושף את משרתי החובה והקבע למגוון רחב של ציוד. חיילים רבים מנצלים את גישתם החופשית לרכוש זה ומבצעים עבירות שונות ביחס אליו.

   חיילים רבים מנצלים את גישתם החופשית לרכוש זה ומבצעים עבירות שונות ביחס אליו.

   העבירות הנפוצות ביותר הנעשות על ידי חיילים הן גניבת נשקים, גניבת תחמושת, גניבת ציוד משרדי, גניבת חלקי רכב וגרימת היזק לרכוש צבאי.

   עבירות אלו פוגעות בכשירות הצבא וגורמות לו נזקים כבדים אשר תיקונן נעשה מכספי הציבור. עם זאת, במסגרת התמודדותו עם עבירה של הוצאת רכוש מרשות הצבא, נוקט צה"ל אחת לתקופה מסוימת במבצע איסוף רכוש צה"לי.

   כל זאת, תוך הבטחה שלא לנקוט בהליך פלילי כלפי מי שמשיב לידי הצבא רכוש שנטל ללא רשות.

   מה העונש הצפוי למי שמבצע עבירות רכוש בצבא?

   השלב הראשון של מיצוי הדין עם חייל שביצע עבירות רכוש, הוא במעצרו לצורך חקירה על ידי המשטרה הצבאית החוקרת.

   טרם תחילת החקירה, באפשרות החייל הנחקר להתייעץ עם עו"ד צבאי כחלק ממערך הזכויות המוקנה לכל חייל או אזרח המצוי בפני חקירה באזהרה. בשלב הבא, ככל שייאספו די ראיות, יוגש נגד החייל כתב אישום שיתברר בפני בית דין צבאי.

   ככל שיורשע החייל, הפרמטר הראשי לפיו תיגזר חומרת הענישה כלפיו יהיה סוג הרכוש מושא העבירה וערכו.

   ככל שמדובר ברכוש שערכו נמוך, צפוי לחייל המבצע עבירה זו עונש פחות בהרבה בחומרתו מגניבה של רכוש מבצעי או רכוש מסוג אחר שערכו נאמד בעשרות או מאות אלפי שקלים.

   מה דינו של אזרח שפוגע ברכוש הצבא?

   הדין החל על אזרחים שאינם קשורים לצבא ואינם משרתים בו הוא חוק העונשין. חוק זה כולל פרק שלם המתייחס לעבירות רכוש, דוגמת גניבה, התפרצות לשם גניבה, היזק ורכוש וכיוצא באלה.

   כאשר אזרח מבצע עבירה מעבירות אלו כלפי רכוש צבאי, הוא עשוי להיעצר על ידי רשויות האכיפה של הצבא, אך אלה יעבירו אותו לטיפול על ידי המשטרה האזרחית.

   בהגיעו למשטרה, יובא האזרח לחדר החקירות שם ייחקר באזהרה, וככל שייאספו כנגדו די ראיות, יוגש נגדו כתב אישום לבית משפט אזרחי.

   בתיקים מעין אלו, מתקיים שיתוף פעולה בין המשטרה הצבאית החוקרת לבין המשטרה האזרחית, ורבים מעדי התביעה בכתבי אישום נגד אזרחים שעברו עבירות רכוש כלפי הצבא, הם שוטרים או חוקרים צבאיים.

   עבירה כלפי רכוש צבאי – מעשה בעל חומרה כפולה

   ביצוע עבירות רכוש הנוגעות לרכוש צבאי מכילות חומרה כפולה.

   זאת מאחר שהן מהוות פגיעה בקניין בדומה לכל עבירת רכוש שהיא, ולצד זאת פוגמות במוכנות ובכשירות המבצעית של הצבא.

   מסיבה זו, עשוי מי שעובר עבירת רכוש בצבא למצוא עצמו ניצב בפני מאסר ממושך, בין עם ביצע זאת כאזרח ובין אם ביצע זאת כחייל.

   באתר Lawcast תוכן משפטי העוסק בזכויות חיילים בצבא, חקירות מצ"ח, עבירות סמים בצבא ועוד. יחד עם זאת, מאחר שמידע משפטי מטבעו מתישן ומשתנה, על הקורא לקחת בחשבון המידע באתר אינו תחליף לייעוץ משפטי פרטני עם עורך דין צבאי. המסתמך על האמור באתר, עושה זאת באחריותו.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-8054051 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף